Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy czujni podczas przygotowań do Wszystkich Świętych

Data publikacji 25.10.2023

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych i poprzedzającym to święto okresie, apelujemy o zachowanie większej ostrożności. Tłok i wzmożony ruch w okolicach cmentarzy, placów targowych powinien wzmóc naszą czujności, w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży. Przypominamy kilka ważnych rad, by nie paść ofiarą przestępców podczas przedświątecznych przygotowań.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód w rejonie cmentarza również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Okres wzmożonego ruchu świątecznego to także zagrożenia, jakie płyną ze strony złodziei kieszonkowych. Uważajmy na zatłoczone miejsca, zwłaszcza kiedy obok nas tłok zrobi się niespodzianie, na przykład na targowisku przy straganie. Tam, gdzie ruch osób jest większy, kieszonkowcy czują się jak ryba w wodzie. Pamiętajmy, by właściwie zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze. Nie trzymajmy ich w zewnętrznych kieszeniach a zwłaszcza w tylnych kieszeniach spodni. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku.

Apelujemy również, aby piesi, którzy wybierają się na groby, szczególnie teraz, gdy jesień w pełni i szybko zapada zmrok, wyposażyli się w ważne dla naszego bezpieczeństwa elementy odblaskowe.

Powrót na górę strony