Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji 02.03.2023

Wczoraj (01.03.br.) w powiecie dąbrowskim odbyły się obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych – bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Hołd Bohaterom oddał Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej nadkom. Jarosław Kmieć reprezentujący dąbrowskich policjantów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. To dzień poświęcony pamięci zasług organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły walkę o suwerenność i niepodległość. 1 marca oddajemy hołd poległym i zamordowanym w nierównej walce o demokratyczne społeczeństwo. Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed Pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w Parku Miejskim na placu im. „100-lecia Odzyskania Niepodległości” w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie przedstawiciele instytucji oraz samorządowcy złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz zapalili  znicze.  Dąbrowską jednostkę Policji reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej nadkom. Jarosław Kmieć.  Podczas drugiej część uroczystości zgromadzeni mogli  zapoznać się z programem artystycznym przedstawionym przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, a także wykładem Łukasza Płatka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie pt. Konspiracyjna organizacja młodzieżowa „Międzymorze”.

 

Fotografia: Powiat Dąbrowski

 

 

Powrót na górę strony