Unikaj zagrożeń

Informator o instytucjach i podmiotach realizujących oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie na terenie powiatu dąbrowskiego.

Informator 2017

 

 


 

Wyniki konsultacji społecznych dotyczących map zagrożeń:

 


11 lutego 2020r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło zwraca uwagę na działanie każdego użytkownika sieci WWW. W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Dlatego warto wspomnieć o tym, jak robić to bezpiecznie. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

W związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej asp. Paweł Chwałek i asp. Marcin Cygan odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej w  Laskówce Chorąskiej, natomiast dzielnicowy Komisariatu Policji w Szczucinie sierż.szt. Arkadiusz Warzecha Szkołę Podstawową w Bolesławiu. Podczas spotkań rozstrzygnięto zorganizowane dla dzieci konkursy sprawdzające ich wiedzę na temat bezpiecznego serfowania po Internecie. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursach poszło świetnie.

Spotkania dąbrowskich mundurowych z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i nauczycielami będą prowadzone przez cały 2020 rok. Ważne jest uświadamianie, iż poza korzyściami jakie daje internet czy telefonia komórkowa, kryją się w nich również zagrożenia, wynikające z niewłaściwego wykorzystania z tych mediów.

policjanci na wspólnym zdjęciu z uczniami

policjanci na wspólnym zdjęciu z uczniami

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Szczucinie rozmawiał o zagrożeniach z członkami Stowarzyszenia Senior +Podczas spotkania zwrócono uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz oszustwa, na które narażeni są najczęściej seniorzy. To kolejne działania policjantów na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych.

6 marca 2020r. mł.asp. Łukasz Liguz realizując program „Bezpieczny Senior”, spotkał się z seniorami w Bibliotece Publicznej w Szczucinie. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia.

Mundurowy edukował seniorów jak ustrzec się przed oszustami, którzy często osoby starsze i samotne wybierają jako swoje ofiary. Przedstawił metody działań jakie najczęściej stosują oszuści, w tym m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, policjanta”. Seniorzy mieli również okazję dowiedzieć się jak ochronić mieszkanie przed włamaniem. Policjant pokazał w jaki sposób można korzystać z "Krajowej Mapy Zagrożeń", aby w łatwy sposób zgłosić problemy lokalne. 

Nie zabrakło również informacji na temat problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Dzielnicowy przypomniał o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach. Na zakończenie spotkania mł.asp. Łukasz Liguz wyposażył uczestników spotkania w elementy odblaskowe.

policjant rozmawia z seniorami i rozdaje elementy odblaskowe

Od 16 kwietnia 2020r. na terenie naszego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, przede wszystkim w miejscach ogólnodostępnych. Dąbrowscy mundurowi podczas codziennych patroli kontrolują czy wszyscy mieszkańcy stosują się do przepisów wprowadzonych w związku z panującą epidemią. Obowiązek noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa dotyczy wszystkich nawet dzieci od 4 roku życia. Policjanci przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej od dziś (28.04.2020r.) do czwartku ( 30.04.2020r.) ruszyli z akcją „maseczka dla juniora” .

Przez kilka dni na ulicach Dąbrowy Tarnowskiej dzięki funkcjonariuszom, rodzice będą mogli korzystać z wręczonych ich pociechom maseczek wielokrotnego użytku. Oprócz darmowej maseczki wszyscy opiekunowie dzieci otrzymują również krótki instruktaż, jak prawidłowo zasłaniać usta, nos i w jakich miejscach obowiązuje przedmiotowy nakaz.

Maseczki zostały przekazane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej w różnych rozmiarach, dostosowane do zachęcania zakładania ich przez dzieci. Na kolorowym materiale widnieją radiowozy, motocykle i inne policyjne wyposażenie. Celem akcji „maseczka dla juniora” jest edukacja dzieci, ale również przygotowanie do nadchodzącego długiego weekendu majowego, gdzie w miejscach ogólnodostępnych najmłodszych może być najwięcej.

policjanci wręczają maseczkę dla dzieci wraz z żołnierzem WOT

policjanci wręczają maseczkę dla dzieci wraz z żołnierzem WOT

policjanci wręczają maseczkę dla dzieci wraz z żołnierzem WOT

 policjanci wręczają maseczkę dla dzieci wraz z żołnierzem WOT

maseczki dla dzieci