Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję lub ośrodki pomocy społecznej za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i nocować. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bezdomni często w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

 To właśnie ci mieszkańcy naszego regionu mogą być najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć. Każdego roku odnotowujemy co najmniej kilkadziesiąt przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu na terenie woj. małopolskiego. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu bądź też innych podobnie działających środków. Dlatego też, jak w poprzednich latach, policjanci patrolujący ulice miast oraz wiosek szczególnie będą kontrolować klatki schodowe w blokach, opuszczone budynki czy altanki na działkach ogrodowych, czyli wszystkie te miejsca, gdzie bezdomni mogą się próbować chronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Policjanci w każdym przypadku napotkania takich osób, będą proponować im skorzystanie z pomocy  placówek  znajdujących się na terenie naszego powiatu.  Dlatego też zwracamy się do wszystkich osób z prośbą reagowanie na to, co dzieje się wokół Państwa. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście poinformujcie o nich najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję.

 

Nie przechodźcie obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Państwa telefon na Policję, informujący o takich osobach, może uratować je przed wychłodzeniem i przed zamarznięciem. Noc spędzona o tej porze roku wolnym powietrzu przy dodatkowym osłabieniu organizmu może się skończyć tragicznie.

 

Wszelkie informacje o osobach bezdomnych można przekazywać także pod bezpłatny numer telefonu 986, gdzie całodobowo dyżurują przy nim pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz pod numer alarmowy 112 (lub policyjny 997).

 

NIE BĄDŹMY WIĘC OBOJĘTNI! NASZ TELEFON MOŻE KOMUŚ URATOWAĆ ŻYCIE!

 

Poniżej prezentujemy numery kontaktowe do wszystkich instytucji na terenie powiatu dąbrowskiego zajmujących się problemami osób bezdomnych:

 

*Ośrodki Pomocy Społecznej na terenie powiatu dąbrowskiego:

 

MGOPS Dąbrowa Tarnowska, tel. 14 642-29-15

GOPS Szczucin, tel. 14 644-31-22

GOPS Bolesław, tel. 14 641-50-18

GOPS Mędrzechów, tel. 14 644-24-23

GOPS Olesno, tel. 14 641-10-82

GOPS Gręboszów, tel. 14 641-60-27

GOPS Radgoszcz, tel. 14 641-46-60

* Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, tel. 14 642-44-15

* Telefon alarmowy: 112