Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej

Msza święta, uroczysty apel przy pomniku „Patriotów, którzy polegli, walcząc w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego”, złożenie kwiatów i zniczy oraz przekazanie sztandaru Jednostce Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela - tak przebiegały tegoroczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej.

Święto to zostało ustanowione w 2011 roku w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej  w dniu 4 marca 2019 roku rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. Uroczystość przy pomniku Patriotów, którzy polegli, walcząc w szeregach Legionów Józefa Piłsudskiego uświetniła obecność, pocztów sztandarowych, Policji, środowisk katolickich, organizacji pozarządowych, Państwowej Straży Pożarnej oraz szkół z terenu powiatu dąbrowskiego. Po odczytaniu aktu nadania sztandaru, w drzewce sztandaru zostały wbite gwoździe honorowe.

Dąbrowską policję reprezentował pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej mł.insp. Robert Dudek wraz z I Zastępcą Komendanta kom. Jarosławem Kmieciem oraz Naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Witoldem Łopatą.